Seville Travel Guide Guía turística de Sevilla Informaţii turistice Sevilla Informazioni Siviglia turismo Sevilla Hauptstadt Information Tourismus Costa del Sol Andalusien Przewodnik po Sewilli Туристический справочник Севильи Guide touristique de Séville Toeristische gids van Sevilla Toeristische gids van Sevilla Sevilla Rejseguide Turistický průvodce Sevillou Informação Sevilla turismo Туристически справочник на Севиля

SEVILLA


 


Sewilla

Gente caminando por el centro de Sevilla EspañaPiechotą
Poruszanie się po Sewilli jest stosunkowo proste. Centrum miasta jest dość zwarte i łatwo dostępne na piechotę. Droga z Uniwersytetu Sewilli i Parku Marii Luisy do Plaza Nueva zajmuje niecałe 20 minut.

paseando en bicicleta Sevilla EspañaRowerem
Jazda rowerem jest świetnym sposobem na poruszanie się po mieście, z uwagi na płaskość terenu, tym niemniej poruszanie się w ruchu drogowym może być nieco utrudnione.

Autobusy miejskie
Autobusy są najprostszym i najtańszym sposobem poruszania się po mieście gdy chodzi o dalsze wyprawy. Bilet na linie miejskie kosztuje 0.90 €. Linie dzienne obsługiwane są w godzinach od 6.00 do 23.15. Miejskie biuro Autobus urbano Sevilla Españaturystyczne udostępnia broszury z dokładnymi rozkładami jazdy autobusów. W razie potrzeby większej ilości biletów zaleca się ich zakupienie w bonobús lub kiosku (kiosko, estanco). W przypadku dłuższego pobytu można sobie kupić bilet miesięczny. Sieć autobusów obejmuje linie C-1, C-2, C-3, C-4, oraz linie drogowe (północna, południowa, wschodnia, zachodnia). Większość miejskich autobusów można bez trudu złapać w jednym z następujących czterech miejsc:

Plaza Nueva
Plaza de la Encarnación
La Barqueta
Prado de San Sebastian

Taksówki
Taksówki są najwygodniejszym sposobem poruszania się po mieście, szczególnie nocą, gdy ze względu na częste napady na ulicach jest tu dość niebezpiecznie. Taksówki są nieco droższe niż autobusy miejskie. Taxi Sevilla EspañaNietrudno o zatrzymanie taksówki na ulicy, oznaczonej zapalonym zielonym światłem, wskazującym na jej dostępność. Wiele z nich jest nowych i posiada w środku dużo miejsca zarówno dla pasażerów jak i na bagaże. Gdyby zechcieć zamówić większą taksówkę lub vana, należy to wcześniej zgłosić telefonicznie. Większość z krótkich kursów nie przekracza 3-6 €. Dojazd z lotniska do centrum (i odwrotnie) podlega stałej opłacie, tj. 17 € w ciągu dnia i 20 € w dni wolne, niedziele i nocą (po 22.00). Taksówki znaleźć można na oznaczonych postojach na głównych placach w centrum miasta, gdyby nie udało się ich wcześniej złapać na ulicy. Taksówki znaleźć można również zawsze na:

Plaza del Duque (przed El Corte Inglés)
Plaza de la Encarnación
Plaza Alfalfa
Plaza Nueva
Plaza de Cuba

Numery taksówek:
95 467 55 55
95 458 00 00

Pociągiem
Dojazd do dworca z centrum miasta
Najlepiej skorzystać z dworca kolejowego Santa Justa znajdującego się na Avenida Kansas City, blisko centrum. Pokonanie tego dystansu na piechotę zajmuje ok. 15-20 minut (w zależności od miejsca zamieszkania w centrum). Za kurs taksówką zapłacimy 4-6 €. Do dworca dojeżdżają również dwie linie autobusowe: numer 32 oraz C-2.

Dojazd z dworca do centrum miasta
Do centrum można dojechać taksówką (czekają przed wyjściem), za ok. 4-6 €. By dojechać do centrum autobusem, istnieją dwie możliwości. Autobus numer 32 zabierze nas na Plaza Encarnación. Gdyby jednak zechcieć wysiąść na Plaza Nueva, trochę bardziej w centrum, należy przejść pieszo aż do Avenida Kansas City i tam wsiąść do autobusu numer 21. Bez dużego bagażu można również dotrzeć do centrum piechotą.

Bilet można kupić na stacji w biurze RENFE, znajdującym się na Calle Zaragoza, za Plaza Nueva, bądź na stronie internetowej RENFE. Wiele agencji turystycznych zajmuje się również rezerwacją biletów kolejowych, szczególnie w połączeniu z rezerwacją biletów lotniczych lub innych dodatkowych usług. Jako że jest tu mnóstwo agencji turystycznych nikt nie powinien mieć problemu z ich znalezieniem. Tren AVE Sevilla EspañaWybierając się do Madrytu warto wybrać AVE – super szybki pociąg, który pozwala zaoszczędzić wiele godzin podróży. Bilety są droższe w porównaniu ze zwykłymi pociągami, warte jednak swej ceny. Aby oszczędzić trochę pieniędzy można pojechać pociągiem o 22.00, jak zrobiłem raz wracając stamtąd. Należy się jednak mieć wcześniej jakieś plany na spędzenie czasu, gdy dotrze się do Madrytu o 12.30 w ciągu dnia. Warto wspomnieć jednak, iż czasem taniej jest polecieć do Madrytu, szczególnie gdy korzysta się z publicznego transportu z i na lotnisko. Znalazłem kiedyś promocyjny lot za 25 euro, co stanowiło połowę ceny biletu AVE. Co do zasady bilety AVE są tanie, ale nie zawsze. Dokładne ceny i pozostałe szczegóły połączeń z i do poszczególnych miast można znaleźć na stronach RENFE.

Przydatne informacje i linki
RENFE 24-godzinna informacja: 902 24 02 02
http://www.renfe.es

Autobusy regionalne
Dojazd z i do dworca autobusowego
Estación de autobuses de plaza de Armas Sevilla EspañaOba dworce znajdują się praktycznie w samym centrum i w większości przypadków można tam dotrzeć pieszo. Zawsze można jednak wziąć taksówkę i poprosić o dowiezienie na konkretny dworzec. Plaza de Armas znajduje się 3 bloki od mostu Triana i Reyes Catolicos. Dworzec Prado de San Sebastian znajduje się nieopodal uniwersytetu a po drugiej stronie ulicy od Jardines Murillo. Najbardziej zagmatwaną rzeczą jeśli chodzi o podróżowanie autobusami w Sewilli jest wybór dworca autobusowego. Istnieją dwie możliwości, w zależności od celu podróży: Prado de San Sebastian lub Plaza de Armas. Jeśli podróżuje się do miast Andaluzji, jak Cádiz, Granada, Málaga czy Estación de autobuses de Prado de San Sebastian Sevilla EspañaCarmena należy wyruszyć z dworca Prado de San Sebastian. Jeśli natomiast celem podróży jest Huelva bądź miasta poza Andaluzją, tak jak Madryt, Estremadura czy Portugalia – należy skierować się na dworzec na Plaza de Armas. Jako że wszystko może ulegać zmianie zaleca się wcześniejsze sprawdzenie połączenia. Czasem trudno jest znaleźć przez telefon osobę, która będzie w stanie udzielić takiej informacji. Często linie są zajęte, lub po prostu nikt nie podnosi słuchawki. Najlepszym rozwiązaniem jest udać się dzień wcześniej na dworzec lub do biura turystycznego i poprosić o pomoc w ustaleniu właściwego dworca.

Przydatne informacje i linki
Dworzec Autobusowy Prado de San Sebastian
Tel: 954 41 71 11
Dworzec Autobusowy Plaza de Armas
Tel: 954 90 80 40

Samoloty i lotnisko
Lotnisko

Dojazd na lotnisko
Lotnisko San Pablo

Lotnisko położone jest około 12 km od miasta. Dojazd taksówką na lotnisko liczy się według stałej stawki: 17 € w ciągu dnia i 20 € podczas dni wolnych, niedziel i nocą (po 22.00). Warto wiedzieć że "salidas" po hiszpańsku to odjazdy, a "llegadas" to przyjazdy, by kierowca mógł nas odebrać we właściwym miejscu. Autobus jadący na lotnisko zatrzymuje się w kilku miejscach:

Puerta Jerez (przed Hotelem Alfonsa XIII – ten przystanek został przywrócony i znajduje się obecnie pomiędzy Hotelem i  Palacio San Telmo)
Palos de la Frontera (oboe Casino de la Exposición)
Pedro de Castro (Hotel Pasarela - Hotel Meliá)
Enramadilla (RENFE - Viapol)
Avda. San Francisco Javier (Edificio Sevilla II)
Luis de Morales (Hotel Portacoeli - Hotel Lebreros)
Avenida de Kansas City (Stacja Santa Justa - Hotel Occidental)

Bilet autobusowy kosztuje 2,50€  a odjazdy mają miejsce zwykle co 30 minut, począwsze od 06:15, z 1,5-godzinną przerwą około godziny 15.00. Niekiedy kończą one kursy ok. 21-22.00. Aby uzyskać więcej informacji można zadzwonić do Los Amarillos, obsługujących te trasy, pod numerem telefonu 902 21 03 17.

Dojazd do centrum z lotniska:

Taksówki czekają na zewnątrz terminala przylotów, tuż obok miejsc odbioru bagażu. Po doczekaniu się swojej kolejki taksówkarz zwykle pomaga podróżnym z ich bagażami. Można równie dobrze pojechać wspomnianym wyżej autobusem, znajdującymi się na prawo od wyjścia, za taksówkami. Znajduje się tam przystanek autobusowy ze wszystkimi rozkładami i godzinami odjazdu. Na lotnisku można wynająć samochód, znajdują się również w miejscu przylotów punkty, gdzie można je sobie zarezerwować zaraz po przyjeździe.

Przydatne informacje i linki
Lotnisko San Pablo Tel: 954 44 90 00
Biuro Lotniska San Pablo Tel: 954 22 89 01
Los Amarillos (busy obsługujące lotnisko): 902 21 03 17


powrót do góry

dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.

Sevillatourist.com es un sitio web propiedad a empresa española Spanish & Internship Consultant S.L. Calle Miguel Bueno Lara, 8, 6-3. info@sevillatourist.com, que está inscrita en el registro oficial de empresas de Málaga (Registro Mercantil) con el siguiente Cif y números de registro (Cif B92896588, Tomo 4437, Libro 3346, Folio 40).


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Mapa Sewilli
 Powiększenie obrazu  

 

Wprowadzenie | Historia Sewilli | Przydatne informacje | Mapy Sewilli | Pogoda | Środki transportu | Zabytki Sewilli | Muzea Sewilli

Życie nocne Sewilli | Prowincja Sewilli | Restauracje