Seville Travel Guide Guía turística de Sevilla Informaţii turistice Sevilla Informazioni Siviglia turismo Sevilla Hauptstadt Information Tourismus Costa del Sol Andalusien Przewodnik po Sewilli Туристический справочник Севильи Guide touristique de Séville Toeristische gids van Sevilla Toeristische gids van Sevilla Sevilla Rejseguide Turistický průvodce Sevillou Informação Sevilla turismo Туристически справочник на Севиля

SEVILLA


 


Sewilla

Alcázar

Alcázar de Sevilla España

Nie można przeoczyć fascynującego Alcázara datowanego na rok 913. Miejsce zaślubin Karola V oraz Izabeli Portugalskiej. Pedro I Okrutny odbudował stary pałac poduszkowy i uczynił z niego swoją rezydencję. Z upływem czasu zniszczenia stały się poważne i wymagały naprawy za panowania Izabeli II. Front budynku jest najbardziej dekoracyjnym dziełem muzułmańskim w Hiszpanii, widocznym z "Patio de la Montería", w konstrukcji którego uczestniczyli artyści i dekoratorzy z Sewilli i z Toledo. Wnętrze budynku skoncentrowane jest wokół dwóch dziedzińców, dziedzińca Las Doncellas przeznaczonego do użytku publicznego, oraz dziedzińca Las Muñecas do użytku prywatnego. Sala Ambasadorów jest pięknie udekorowana gipsowymi zdobieniami oraz kafelkami. Na piętro wchodzi się przez XVI-wieczne schody, ozdobione dziełami Roelasa i Madrazo. Warte szczególnej uwagi są tu również meble oraz gobeliny, zdobiące przestrzenne pokoje.

Dawna Fabryka Cygar (Antigua Fabrica de Tabacos)

Antigua fábrica de tabaco Sevilla España

Aktualnie stanowi część Uniwersytetu Sewilli. Stara ogromna fabryka cygar była ówcześnie dźwignią ekonomiczną miasta. Fabryka powstała między 1750 a 1766 rokiem, a 100 lat później zatrudniała 10.000 pracowników, spośród których Carmen stała się bohaterką opery (rolowała cygara między swoimi udami). W XIX wieku kobieta ta utworzyła największy w całej Hiszpanii ruch pracujących kobiet.

Ten neoklasycystyczny budynek jest imponujący, mimo że trochę ciemny. Z wyjątkiem Escorialu, wspaniałego pałacu-klasztoru leżącego niedaleko Madrytu, zajmuje on największą powierzchnię w całej Hiszpanii. Jedna z największych hal starej fabryki posiadała stajnię na 400 mułów, własny areszt a nawet pielęgniarkę (pracownikami były w większości kobiety).

Archiwa Indii (Archivo de Indias)

Archivo general de Indias Sevilla España

Zbudowane  w XVI wieku, z późniejszymi zmianami. Posiada cenne dokumenty dotyczące związków Hiszpanii z amerykańskimi koloniami. Archiwa Indii, które było miejscem spotkań kupców, zbudowano w 1572 roku. Zaprojektowane przez Juana de Herrera i zbudowane przez Alonso de Vandelviva oraz Juana de Minjares. W XVII wieku dobudowano drugie piętro oraz krzyż przysięgi. Od 1785 roku Archiwa Indii stały się głównym archiwum amerykańskiego imperium Hiszpanii. 8 kilometrów regałów i półek zawiera 80 milionów stron dokumentów, datowanych od 1492 roku aż do końca imperium w XIX wieku.

Godziny otwarcia są ograniczone w uwagi na trwające prace renowacyjne, lecz pracownicy naukowi mają tam dostęp, otrzymawszy uprzednio stosowne pozwolenie.

Dzielnica Santa Cruz

Plaza de la Alianza del barrio de Santa Cruz Sevilla España

Getto dla Żydów, wypędzonych z Hiszpanii pod koniec XV wieku na skutek działalności Inkwizycji, jest dziś najbardziej kolorową dzielnicą Sewilli. Niedaleko murów Alcázaru ciągną się kręte uliczki takie jak Vida (Życie), Muerte (Śmierć) prowadzące do maleńkich pałacyków.

Jest to najbogatsze miejsce w mieście, biorąc tu pod uwagę liczbę zabytków, wąskie i kręte uliczki chroniące przed słońcem, z wspaniałymi pobielonymi domami i odgrodzonymi żelaznymi bramami, przed którymi dziewczęta umawiają się na spotkania ze swoimi narzeczonymi. Praktycznie wszystkie domy mają patio, nierzadko bardzo duże, które latem stają się miejscem, gdzie najczęściej przebywa cała rodzina.

Basílica de la Macarena Sevilla EspañaBazylika la Macarena

Gdy nie ma się okazji być w Sewilli podczas Wielkiego Tygodnia (Semana Santa), namiastkę tego można odnaleźć w kościele z 1940 roku, gdzie znajduje się najbardziej znana w całej Andaluzji, XVII-wieczna rzeźba Matki Boskiej Nadziei (Virgen de la Esperanta). Znana powszechnie jako La Macarena, jest patronką torreadorów i najważniejszym w mieście symbolem Matki Chrystusowej. Kościelne muzeum posiada bogate szaty Matki Boskiej oraz inne wystawne stroje używane w czasie Wielkiego Tygodnia. Obok kościoła znajdują się pozostałości arabskich murów, które niegdyś otaczały miasto.

Katedra i Giralda

La Catedral de Sevilla Catedral de Santa Maria

Ta wielka katedra Sewilli znajduje się w miejscu meczetu poduszkowego, obok wznosi się minaret La Giralda. W katedrze znajduje się wiele La Giralda torreón principal de la catedral de Sevilla Españacennych dzieł, których próżno szukać w innych hiszpańskich kościołach.

Główny budynek to jedna z największych na świecie katedr, długa na 126 i szeroka na 83 metry. Na wewnętrznych południowych drzwiach katedry, Puerta de los Principes, znajduje się grobowiec najwybitniejszego żeglarza Sewilli, Włocha z urodzenia, Krzysztofa Kolumba (Cristóbal Colón).

Giralda do najbardziej znany zabytek miasta Sewilli. Minaret, wysoki na 76 metrów, został zbudowany przez Maurów między 1184 a 1197 rokiem. Po rekonkwiście, w 1568 roku, chrześcijanie dobudowali do minaretu dzwonnicę.

Torre del oro Sevilla EspañaZłota Wieża (Torre del oro)

Kolejny symbol Sewilli. Nazwa pochodzi od czasów, gdy była ona pokryta złotymi płytkami. Wchodziła w skład murów obronnych miasta, a położona jest na brzegu rzeki. Datuje się ją na rok 1220. W epoce chrześcijan służyła jako siedziba administracji morskiej. Dziś w jej murach znajduje się muzeum morskie, posiadające w swojej kolekcji serie modeli, mapy nawigacyjne, kompasy oraz stare dokumenty morskie.

 

Centrum

Calle Sierpes Sevilla España

Właściwe centrum Sewilli rozciąga się na północ od Katedry. To obszar gęsto obok siebie położonych wąskich krętych uliczek oraz placów, wokół których od wieków koncentruje się życie miasta. Uwagę zwrócić należy na Plaza de San Francisco i Calle Sierpes, od XVI wieku główny skwer publiczny; Plaza Salvador, zdominowany przez wielki czerwony barokowy kościół Parroquia del Salvador; Plaza de la Alfalfa, nieco jednak hałaśliwe przez ruch uliczny; oraz szlachetną rezydencję Casa de Pilasto - intrygujące połączenie muzułmańskiej, gotyckiej i renesansowej architektury.

Plaza de toros de la real Maestranza

Plaza de toros de la Maestranza de Sevilla

Może to być jedyna w waszym życiu możliwość obejrzenia wielkiego, i to na najwyższym poziomie, widowiska jakim jest walka byków,. Walki byków są bardzo popularne w Sewilli i całej Andaluzji. Cała rzecz rozgrywa się na okrągłej arenie. To właśnie tutaj można zobaczyć najlepszych torreadorów w całej Hiszpanii. Jeśli jednak nie chcecie widzieć krwawiących rannych zwierząt, lepiej tu nie przychodzić, bo tylko na tym to właściwie polega.

Arena do walk byków w Sewilli jest jedną z najładniejszych i najważniejszych w Hiszpanii, do tego prawdopodobnie najstarszą (jej budowę rozpoczęto w 1758 roku). Warto przejść się wokół areny by poczuć klimat rozgrywającej się tu walki, czy zajrzeć do mini-szpitala dla torreadorów, gdzie kończą ci, dla których starcie z bykiem zakończyło się mniej szczęśliwie.

 

powrót do góry

dalej  

Zwolnienie od odpowiedzialności: Staraliśmy się, aby informacje zawarte na naszej stronie internetowej były jak najbardziej precyzyjne. Jednak informacje są dostarczone w takiej formie tzw. "tak jest" i nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty, uszkodzenia czy niedogodności, które mogą spotkać kogokolwiek w wyniku dostarczonej infomacji.

Sevillatourist.com es un sitio web propiedad a empresa española Spanish & Internship Consultant S.L. Calle Miguel Bueno Lara, 8, 6-3. info@sevillatourist.com, que está inscrita en el registro oficial de empresas de Málaga (Registro Mercantil) con el siguiente Cif y números de registro (Cif B92896588, Tomo 4437, Libro 3346, Folio 40).


 
Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii
    Kursy hiszpańskiego w Hiszpanii  


Mapa Sewilli
 Powiększenie obrazu  

 

Wprowadzenie | Historia Sewilli | Przydatne informacje | Mapy Sewilli | Pogoda | Środki transportu | Zabytki Sewilli | Muzea Sewilli

Życie nocne Sewilli | Prowincja Sewilli | Restauracje